معاونت امور دهیاریها و شوراها
ابراهیم عوض پور

-  نظارت بر حسن اجرای قوانین و وظایف و دستورالعمل های مربوطه:
 دراین راستا به صورت مکتوب به فرمانداریها ابلاغ وبصورت عملی در کلاسها وکارگاههای آموزشی ویژه شوراهای اسلامی،دهیاران ومسئولین امور مالی دهیاری هاآموزش داده شده است که طی آن به منظور تسهیل و تسریح در امر آموزش مبادرت به تهیه و توزیع بسته های آموزشی شامل(جزوه-کتاب-سی دی و ....) گردیده است.

- بازدید از شهرستانها وبخش های تابعه استان
 به منظور بررسی اسناد مالی وپرونده های پرسنلی دهیاریها وبرگزاری جلسه توجیهی با حضور فرمانداران،بخشداران،مسئولین امور مالی و دهیاران جهت رفع مشکلات و موانع موجود در دهیاری ها و ارائه راهکار مناسب.

- تهیه و نصب نرم افزار یکپارچه مالی:
جهت ساماندهی و متمرکزنمودن اسناد حسابداری دهیاریها به منظور تسهیل و تسریع در امر حسابرسی و بازرسی دهیاری ها.

حسابرسی دهیاریها:
- دفتر امور روستایی به منظور ایجاد حسن اعتماد جامعه روستایی و شفاف سازی  عملکرد مالی دهیاری ها اقدام به تشکیل کمیتهی حسابرسی و انتخاب موسسات عضو انجمن رسمی حسابرسان رسمی ازطریق برگزاری مناقصه پس از طی مراحل قانونی نموده که انجام حسابرسی سال های 1382 تا 1392 و آموزش مسئولین امور مالی دهیاری ها در جهت رفع مشکلات مالی در این زمینه صورت پذیرفته است.
برنامه ریزی جهت حسابرسی سالهای 1393 و 1394 دهیاریها پس از طی مراحل قانونی.

-تدوین شیوه نامه حقوق و دستمزد:
جهت متمرکز نمودن سیستم حقوق و مزایای دهیاریها وهمچنین مسئولین امور مالی با هماهنگی سازمان شهرداریها و دهیاریهای کشور (مطابق با مصوبات شورای عالی کار کشور ).
-تشکیل کمیته ی بررسی وتصویب تعرفه های عوارض محلی وبهای خدمات پیشنهادی دهیاریها:
بررسی و تصویب عوارض پیشنهادی دهیاریهای تابعه استان وابلاغ جهت اجرا بمنظور ایجاد درآمد پایدار روستایی
- برگزاری کارگاه و جلسات توجیهی جهت تنظیم بودجه سالانه،تفریغ بودجه دهیاری وهمچنین نحوه محاسبه عوارض محلی پیشنهادی دهیاریها باحضور مسئولین امور مالی آنان

- افتتاح حساب دهیاریها نزد پست بانک:
همکاری با پست بانک استان (پیرو تفاهم نامه فی مابین سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور با پست بانک) و افتتاح حساب به تعداد 1952 دهیاری در شعب مختلف پست بانک استان و همچنین برگزاری جلسات توجیهی باحضور مدیران مربوطه

-کمک به استقرار نظام نوین مدیریت روستائی:
باتوجه به اینکه روستاها به عنوان زنجیره تولید ازمهمترین وقابل توجه ترین جامعه درآمدی کشور محسوب می شود بنابراین به منظور بهره وری وکار آمدی بیشتر وجلوگیری ازمهاجرت مهمترین اقدام دولت تشکیل نهاد دهیاریها وهمچنین انتصاب دهیار می باشد.
این فرآیندبر اساس شرایط احراز سمت دهیاری با شناسایی فرد پیشنهادی توسط شورای اسلامی روستا و معرفی به بخشداری جهت انجام امور حراستی و گزینش به اداره کل حراست و هسته گزینش استانداری معرفی و پس از تایید صلاحیت، حکم انتصاب توسط بخشدار صادر می گردد.


- ساماندهی تشکیلات و نیروی انسانی در دهیاریها :
مهم ترین فاکتوری که می بایست دردهیاریها مد نظر واقع گردد .ایجاد فضایی جهت بکارگیری نیروی متخصص به ویژه نیروهای فنی در ساخت وسازهای روستایی می باشد که این مهم با استفاده از نیروهای فنی فرمانداریها وبخشداریها ودهیاریها محقق گردیده است و درحال پیگیری است .
همچنین به منظور جلوگیری از هزینه های جاری دهیاریها ، مسئولین امور مالی به صورت بخشی ویا شهرستانی انتصاب گردیده که هرمسئول امور مالی 15 الی  25 دهیاری را خدمات رسانی می نماید .


- ایجاد نظام جامع اطلاعات مناطق روستایی :
دسترسی سریع و آسان به اطلاعات روستاهای استان (از قبیل: شناسنامه روستایی- اطلاعات جغرافیایی- تولیدات کشاورزی- بودجه- پروژه های عمرانی- خانه بهداشت و ...)

- استقرار نظام بودجه ریزی مناسب در دهیاریها 
بودجه سالانه دهیاری عبارتست از یک برنامه جامع مالی که در آن کلیه خدمات و فعالیت ها و اقداماتی که باید در سال مالی انجام شود همراه با برآورد مبلغ و میزان مخارج و درآمدهای لازم برای تأمین هزینه انجام آن ها پیش بینی می شود.
بودجه دهیاری باید براساس برنامه ها و وظایف و فعالیت¬های مختلف و هزینه هر یک از آن¬ها تنظیم گردد.

- جذب نیروی امریه:
باتوجه به تعدد روستاهای استان و نیاز به ارائه خدمات تخصصی به روستاییان این دفتر اقدام به جذب نیروهای متخصص در قالب مشمولین وظیفه (امریه) نموده که طی سه سال اخیر تعداد15  نفر امریه جذب گردید و در شهرستانها مشغول خدمت می باشند.

- ساماندهی ماشین آلات عمرانی وخدماتی دهیاریها :
ماشین آلات عمرانی وخدماتی شامل مینی لودر – بکهو لودر –کامیون آتش نشانی – کامیون حمل زباله معمولی و پرسی جهت دهیاریها ازسال 1382تا1395به تعداد 1165 دستگاه اختصاص یافته وبین دهیاران استان توزیع گردیده است (تعداد 354 دستگاه مربوط به سال های 92 تا 94 می باشد.).
  •  آمار سایت
  •  اوقات شرعی
کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به استانداری فارس بوده واستفاده از آن با ذکر منبع بلا مانع است