۱۳۹۷/۰۷/۱۰
مدیرکل دفتر روستایی و شوراهای استانداری فارس:

راه پیشگیری از حاشیه نشینی توجه به روستاها است

دیر کل دفتر امور روستایی و شوراهای استانداری فارس گفت: لازمه جلوگیری از گسترش پدیده حاشیه نشینی در شهرهای استان به ویژه کلانشهر شیراز، توجه به روستاها و فراهم کردن امکانات و شرایط برای روستائیان است .

مدیر کل دفتر امور روستایی و شوراهای استانداری فارس گفت: لازمه جلوگیری از گسترش پدیده حاشیه نشینی در شهرهای استان به ویژه کلانشهر شیراز، توجه به روستاها و فراهم کردن امکانات و شرایط برای روستائیان است .
به گزارش ایسنا منطقه فارس، سید کمال پاک فطرت بعداز ظهر سه شنبه 10 مهر در جمع خبرنگاران گفت: عمده ترین دلیل مهاجرت روستاییان به شهرها، یافتن شغل و کسب معاش است.
او با اشاره به اینکه خشکسالی و کم آبی در سال‌های اخیر لطمه زیادی به بخش کشاورزی که اصلی ترین راه معاش روستاییان است، وارد کرده است، گفت: این موضوع موجب بیکاری کشاورزان و بیکاری آنان زمینه ساز ایجاد تفکر و رفتار مهاجرتی برای حل مشکل معیشت شده است. 
پاکفطرت با تاکید براینکه روستاییان مهاجر توان خرید یا حتی اجاره خانه در نقاط متوسط و بالای شهرها را ندارند، گفت: ساکن شدن در مناطق حاشیه‌ای شهرها برای روستاییان مهاجر یک اجبار دیگر بوده و ناگزیر آسیب‌هایی نیز در ابعاد اجتماعی و فرهنگی و ... نیز به همراه دارد.
او گفت: قطعا شرایط زندگی روستائیان مهاجرت کرده در حاشیه شهرها بسیار سخت و دشوار است و آنها حاضر خواهند بود در صورت فراهم شدن شرایط به روستای خود بازگردند .
پاک فطرت گفت: یکی از مواردی که برای ایجاد اشتغال در روستاها با جدیت دنبال می شود سرمایه گذاری در حوزه گردشگری روستایی و صنایع دستی است .
وی افزود: طی 40 سال گذشته اقدامات خوبی در روستاها انجام شده اما از آنجا که بیشتر نگاه ها به توسعه کشاورزی بوده و زندگی روستائیان و معاش آنها حول محور کشاورزی حرکت می کرده، بنابراین شاهد بودیم که با بحرانی شدن وضعیت کشاورزی، شرایط زندگی برای روستائیان بسیار سخت شد و چون شغل های جایگزین نیز پیش بینی نشده بود آنها چاره ای جز مهاجرت به شهرها نیافتند .
مدیر کل دفتر امور روستایی و شوراهای استانداری فارس افزود: قطعا اگر در کنار کشاورزی به زمینه های شغلی دیگر مانند گردشگری و صنایع دستی نیز توجه شده بود، امروز شرایط متفاوت بود و با چالش های به مراتب کمتری در روستاها مواجه بودیم .
پاک فطرت خاطرنشان کرد: امروز به دنبال تغییر رویه در روستاها هستیم و رویکرد ما این است که فعالیت روستائیان را از بخش کشاورزی به بخش هایی مانند صنایع دستی، گردشگری و مشاغل خانگی سوق دهیم تا بتوانند اقتصاد خانواده خود را اداره کنند .
وی گفت: با توجه به اینکه استان فارس در زمینه گردشگری از جمله گردشگری روستایی دارای ظرفیت های بسیاری است، با تهیه طرح های مناسب در این زمینه و معرفی آنها به روستائیان می توان آنها را تشویق به سرمایه گذاری در این زمینه کرد .
پاکفطرت اضافه کرد: البته در این زمینه تاکنون در استان اقداماتی انجام گرفته اما قبل از هرچیز باید زیرساخت های گردشگری در استان فراهم شود چرا که اگر بخواهیم از ظرفیت های موجود به شکل گذرا استفاده کنیم در آینده با مشکل مواجه خواهیم شد و اهداف مورد نظر محقق نخواهد شد .
وی افزود: یکی از الزامات موفقیت در این کار، همراهی و همکاری مردم است و اگر روستائیان خودشان پای کار نیایند و مشارکت نکنند نتایج خوبی حاصل نخواهد شد .
پاک فطرت افزود: یکی از دلایلی که باعث شده گردشگری روستایی توفیق چندانی نداشته باشد این است که ما طرحی مشخص و متناسب با هر منطقه و روستا نداریم و بعضا کارها با یک هدف مشخص پیش نمی رود .
مدیر کل دفتر امور روستایی و شوراهای استانداری فارس ادامه داد: البته در حوزه گردشگری نباید نگاه صرفا درآمدی و اقتصادی داشته باشیم، اگر به این سمت برویم اهداف به گونه ای که ترسیم می کنیم محقق نخواهد شد .
او اضافه کرد: در گذشته حدود 46 نقطه گردشگری در استان شناسایی و معرفی شده بود که برخی از آنها فاقد جاذبه های گردشگری بودند که همه آنها شناسایی و جدا شدند و به دنبال این هستیم تا پس از فراهم کردن زیرساخت ها، طرح های گردشکری متناسب با هر منطقه تهیه و به مردم معرفی شود .
وی گفت: یکی از مباحث دیگری که در روستاهای استان دنبال می کنیم ایجاد اشتغال پایدار است که دولت توجه ویژه ای به این بخش داشته و تاکنون نیز تسهیلاتی در این زمینه ارائه شده است .
پاک فطرت افزود: تاکنون حدود چهار هزار و 451 طرح در حوزه های گردشگری، صنایع دستی، کشاورزی، صنعتی و میراث فرهنگی به بانک معرفی شده که در صورت عملیاتی شدن آنها بیش 24 هزار و 600 فرصت شغلی در روستاهای  استان ایجاد خواهد شد .
مدیرکل دفتر امور روستایی و شوراهای استانداری فارس افزود: اگر به دنبال حل مشکل حاشیه نشینی شهرها و کاهش آسیب های اجتماعی هستیم باید قبل از هر چیز به پیشگیری فکر کنیم و راهکار آن نیز ایجاد امکانات و شرایط مناسب زندگی در روستاها است به نحوی که کسی حاضر به ترک روستای خود نباشد.


منبع : دفتر امور روستایی و شوراها

کد خبر : 69077
تعداد بازدیدها : ۱۴۳
مطالب مرتبط با این موضوع :
نظری ارسال نشده است
نام :
پست الکترونیک :
شرح :
نظر :   برای ارسال نظر خود، دکمه ارسال را بزنید
کد امنیتی را وارد کنید

  •  آمار سایت
  •  اوقات شرعی
کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به استانداری فارس بوده واستفاده از آن با ذکر منبع بلا مانع است